چگونه نرم افزار مدیریت محتوا را کارآمد کنیم؟- بخش دوم

  06 اردیبهشت 1394

در بخش اول در مورد چالشهای پیش روی شرکتهای درخواست کننده خدمات طراحی نرم افزار مدیریت محتوا صحبت کردیم و اینکه چگونه طراحی یک وبسایت به راحتی به پروسه ای سخت و دشوار بدل میشود به نحویکه بعد از مدتی کل پروژه با صرف هزینه های زیاد کنار گذاشته شده و مدیران به ناچار نیاز به بازسازی آن پیدا میکنند.در ادامه با ذکر مثالهایی از دنیای واقعی سعی میکنیم استراتژی محتوا را تبیین کرده و بتوانیم حضور در فضای مجازی و دیجیتال سازمان و مجموعه مان را کارآمدتر و سهل تر بنماییم.

 

بسیاری از اوقات حضور در فضای مجازی صرفاً به داشتن سایتی شبیه به پوستر پایان میابد اما لازم است بدانیم که برای داشتن حضوری فعال و موفق در عرصه مجازی نیاز هست که جنبه های مختلف کار پوشش داده شوند. به طور مثال بسیاری  از کارفرمایان به دیده شدن در فضای مجازی می اندیشند بدون آنکه از الزامات آن خبر داشته باشند. شرکتهای ارائه دهنده این خدمات هم با تضمین سئو در سه ماه، شش ماه و… سعی در جلب نظر مشتری خود دارند و اینگونه چرخه ای معیوب شکل میگیرد کارفرمایی که مدام هزینه کرده بدون آنکه سود چندانی را نصیب مجموعه خود کرده باشد و مجری ای که باید خود و اعضای تیمش را برای شنیدن انتقاداتی تند آماده کند.

 

طراحی راهنمای کارآمد:

بسیاری از اوقات طراحی راهنما به عهده فردی خاص هست که الزاماً به تمام جوانب نرم افزار تهیه شده آگاه نیست شاید بهتر باشد بگوییم تهیه راهنما اصولا کاری مشارکتی هست و میبایست تیم های طراحی و توسعه، گرافیست، عکاس و ویراستار (در صورت تهیه نرم افزار برای سایتی خبری)،بخش فروش و استراتژیست محتوا را شامل شود که اکثر مواقع این اتفاق نمی افتد.

طراحی راهنمای محتوا شامل تمام الزامات فوق میشود البته بسته به نوع کاری که قرار هست نرم افزار انجام  دهد عناوین فوق کم و زیاد میشوند. مثلاً برندی که به تأسیس فروشگاه اینترنتی فکر میکند میبایست کلیه الزامات را برای برگشت سرمایه رعایت کند و ساز و کار پیشبرد موفق آن در عرصه دیجیتال بسیار متفاوت است با سازمان یا نهادی که صرفاً از گردهمایی ها، عزل و نصب ها و ترفیع و تودیع و معارفه ها خبر میگذارد و نه بیشتر.

 

بهترین راهنماها شامل یکسری اصول کلی هستند:

 • هدف و مقصود هر فیلد اطلاعاتی به درستی بیان شود.
 • میبایست خیلی اختصاصی و نظام مند تهیه شوند به طوری که جامع و مانع باشند.
 • از کلمات و عبارات مبهم پرهیز گردد.
 • مثبت و کارآ باشند نه منع کننده و خصومت آمیز .

 

حالا بگذارید ببینیم چگونه میتوانیم این نکات رو در هر قسمت از نرم افزار انجام بدیم و با ذکر مثالهای خاص جلو  رویم.

 

انواع محتوا
قبل از اینکه کاربر سیستم را به فیلدهای تمام نشدنی فرم نرم افزار هدایت کنیم میبایست مقدمه ای از انواع محتوا را بیان کنیم که چه هست چگونه نمایش داده میشوند و برای چه کسی میباشند.
فرض می کنیم کاربر سایت عضو مجموعه ای هست که میبایست اخبار سایت را روزانه یا هفتگی به روز کند مثلاً شرکت در نمایشگاهی خاص یا آغاز تخفیف فصلی یا افتتاح شعبه ای جدید و …

نویسندگان برای هر رویداد صفحه ای جدید ایجاد میکنند. بعد آنها را حذف کرده (البته زمانی که به یاد آورند که رویداد مورد نظر گذشته است).
اما راه بهتر این هست که صفحات تمام نشدنی  را با یک نوع خاصی از محتوا از جنس رویداد عوض میکنیم.
و این متن را در ابتدای این نوع محتوا اضافه میکنیم:

رویدادها در صفحه تقویم نمایش داده میشوند و تقویم در صفحه اول قرار میگیرد و بعد از گذشتن زمانشان ما آنها را آرشیو میکنیم . تقویم توسط کسانی که با سازو کار ما و قوانین داخلی آشنا هستند استفاده میگردد.

با یک خط توضیح خیال کاربر را از بابت اتفاقات آتی راحت میکنیم و تا حد زیادی ابهامات برطرف می گردد. اینگونه کاربر دیگر هر هفته دوباره کاری نمیکند، در زمانش صرفه جویی شده و خوشحال تر هم به نظر می آید.
حال اینکار را چگونه انجام دهیم بسته به نرم افزار متفاوت هست.
مثلا در دروپال یک فیلد توصیفی برای هرنوع محتوا که ابتدای ویرایش هر صفحه قرار دارد.
وردپرس به شما اجازه اضافه کردن متاباکس برای ویرایش صفحات با کد دلخواه یا پلاگین مانند فیلدهای دلخواه پیشرفته که اطلاعات را در دسترس میکند تا راهنمای دلخواه را تهیه کنید.
اگر مطمئن نیستید که چگونه در نرم افزار مدیریت محتوایتان این کار را انجام دهید با توسعه دهندگان صحبت کنید تا نیاز شما را برآورده کنند.

 

نام فیلدها
در نامگذاری فیلدها خیلی خاص و توصیفی عمل کنید . برای مثال در پروفایل یک هنرمند میبایست جای تیتر و بدنه را با نام هنرمند و بیوگرافی عوض کنید، خیلی اوقات سایت مورد نظر اعضای باند موسیقی هستند یا مجموعه ای از نویسندگان یا پزشکان. این بدین معناست علاوه بر گروه، اطلاعات اشخاص به تفکیک برای ما از اهمیت بالایی برخوردار هست و تصمیم داریم علاوه بر نام گروه از افراد نیز حرف بزنیم از محل تولدشان بگوییم از اولین کارها، اساتید، رشته های فعالیت و یا حتی سرگرمی خاص آنها را دوست داریم برای بازدیدکنندگان سایت نمایش دهیم اینگونه مخاطب لذت بیشتری از محتوای نمایش داده شده می برد.

 

محتوای هر فیلد را توصیف کنید نه فرمت فیلد را

یک فیلد تصویری که با نام تصویر معرفی میشود چیزی در مورد اینکه چه تصویری قرار هست آنجا گذاشته شود نمیگوید. مثلاً آیا تصویر اول صفحه یا خبر تزیینی باشد یا خاص؟ آیا اگر خبری از شرکت در مراسمی قرار میدهیم عکس سرآغاز نمایی از آن مراسم باشد یا مدیر مجموعه در حال سخنرانی؟ اگر خبر در اسلایدر اصلی گذاشته میشود چه نکاتی باید در تهیه عکس رعایت شود؟اینها نکاتی هستند که میبایست در ضمن تهیه محتوا به آنها توجه خاص داشت و در متنی مختصر به کاربران سیستم الزام رعایتشان را گوشزد کرد.تمام نکات فوق در نگاه اول بسیار جزیی می آیند اما رعایت آنهاست که تفاوت بین سایتی سرحال و زیبا یا آشفته و آزاردهنده را موجب میشود.

 

نکاتی در مورد متن راهنما و دستورالعمل

جایی که نام فیلد بیان کننده نوع محتواست متن راهنما توصیف آنچه انجام میدهد میباشد. هدف کمک کردن به کاربران برای پیروی از استراتژی تولید محتوا میباشد.برای اینکار باید جواب سوالهای زیر را داد:

 • هدف و مقصود این محتوایی که در حال تهیه شدن است چیست؟این محتوا قرار هست چه بکند؟
 • آیا فیلدی که در حال پرکردنش هستیم قرار هست به مخاطب نمایش داده شود یا ساختاری فراداده ای برای سایت و کاربران دیگر دارد؟
 • آیا این فیلد شامل اطلاعات خاصی میشود؟ آیا فقط کاربرانی که دسترسی خاص دارند (مانند مدیر) به این اطلاعات دسترسی دارند یا خیر؟
 • اگر از تصویر استفاده میکنیم آیا متن زیرنویس تصویر باید تعداد کاراکتر خاصی داشته باشد؟
 • چه تفاوتی بین کاربران قدیم و جدید باید قائل شد؟ آیا ساز و کار مجموعه ما تفاوتی بین این دو قائل هست؟ اگر جواب مثبت هست چگونه؟

 

لحن و فرم محتوا

 • چه ساختار گرامری را این متن باید دربرگیرد؟
 • آیا تیتر باید مستقیما بیان کننده موضوع متن باشد یا به گونه ای باشد که فقط کاربر کلیک کند؟(و تعداد بازدید را زیاد کند؟)
 • آیا تعداد کاراکتر مشخصی باید نوشته شود یا خیر؟
 • آیا نوع خاصی از نگارش متن مثل استفاده کردن از مخفف ها مد نظر است؟اگر جواب مثبت هست این راهنما چگونه نمایش داده شود؟

 

موضوعات فنی

 • چه فرمتهای عکسی برای بارگذاری حمایت میشوند؟
 • آیا در گوشه عکسها نیاز به واترمارک نام برند یا سازمان مورد نظر هست؟
 • آیا آپلودها محدودیت حجم دارند؟
 • آیا دنباله خاصی را نام فایل میبایست دنبال کند و نام گذاری فایلها مهم هست؟
 • چه تگهایی قابل استفاده هستند؟
 • چک باکسها چه محدودیت انتخابهایی دارند؟آیا از لحاظ مفهومی در صورت انتخاب دو چک باکس محتوا بی معنا میشود؟

 

طراحی و گرافیک

 • آیا مقدار یک فیلد تغییر دهنده چگونگی یا مکان نمایش یک محتوا هست؟ اگر چک باکسی باشد مثلا که تعیین کند این متن کجای صفحه اصلی قرار میگیرد.
 • آیا این فیلد در راستای فیلدهای دیگر نمایش داده میشود یا باید حتما تک مقدار باشد یا باید جداگانه نمایش داده شود؟
 • آیا نرم افزار ما خود قطع تصویر را انتخاب میکند یا کاربر میبایست در قطعات مختلف تصویر را آماده کند؟
 • آیا تصاویر در قطعات مختلف در سایت نمایش داده میشوند؟ (مثلا آیا در قطع کوچک برای گالری نیاز به تصاویر داریم؟)
 • آیا تصاویر انتخابی استانداردهای خاصی را از میبایست دارا باشند؟ مثلا رنگ پیش زمینه آنها مهم هست یا خیر؟ یا مثلا فیلترینگ آنها اهمیتی دارد یا خیر؟

 

ادامه دارد…

0


نظر دهید